Tovar podľa značiek
Úvod Články a oznamyPodlahové kúrenie prečo áno

Podlahové kúrenie prečo áno

Podlahové vykurovanie – najprv si zvoľte správny typ

Vykurovanie pomocou podlahové kúrenia – ako na to?

 

Otázka znie idem na rekonštrukciu rodinného domu? Chcem zmeniť aj kúrenie? Aké typy vykurovania mám k dispozícii? Čo sa z toho montuje najlepšie? Čo je najlacnejšie – čo najdrahšie? Čo je najkvalitnejšie? Aké sú typy podlahového vykurovania? Nezruinuje to rodinný rozpočet? Aké sú v oblasti vykurovania novinky? Čo je teraz „in"?

Podlahové kúrenie – najprv si zvoľte správny typ

Podlahové kúrenie a jeho rozdelenie:

- elektrické priamo výhrevné

- infra fólie

- teplovodné

 

Pri elektrickom vykurovaní sa najčastejšie používajú vykurovacie rohož. Výhoda vykurovania je nízka skladba podlahy a relatívne nízke investičné náklady v porovnaní s teplovodným. Nevýhodou sú však prevádzkové náklady, preto sa tento typ vykurovania prevažne používa iba v kúpeľniach (príp. pri kuchynskej linke) na zvýšenie teploty podlahy alebo pre efekt teplej podlahy pri prechodných obdobiach, kedy teplovodné vykurovanie ešte nebeží.

Obľúbené je tiež pri zabezpečení vykurovania v chatách alebo stavbách s nepravidelnou prevádzkou.

 

Druhý typ je teplovovykurovaniedné podlahové, ktoré sa ešte rozdeľuje podľa systému na mokrý (poter betónový) a suchý systém (roznášacie sádrovláknité dosky), ten sa používa hlavne pri drevodomoch resp. tam kde nie je žiadúci mokrý proces alebo príliš vysoké zaťaženie stropu.

Pri bežnej mokrej podlahovke je možná voľba z ďalších možností:

 

 

Podlahové vykurovanie so systémovou doskou s výstupkami je veľmi komfortný a ľahký spôsob kladenia, 3cm vrstva polystyrénu má u kvalitných dodávateľov i kročajovú izoláciu a má dostatočnú pochôdznosť až do 5kPa.

 

Na výber máme i dosku Tacker, ktorá pozostáva z tepelnej izolácie s nalepenou reflexnou fóliou s tkaninou, do ktorej je možné kotviť rúrku pre podlahové vykurovanie pomocou príchytných spôn. Do systémovej dosky s výstupkami už nie je nutné dávať žiadne príchytky, vykurovacia rúrka sa zatláča priamo medzi výstupky. To značne zjednodušuje a urýchluje montáž.

Podlahove vykurovanie a upinacia lista

Systém s upínacou lištou je najlacnejší spôsob z doteraz spomenutých. Lišta sa kladie na obyčajný podlahový polystyrén a bežnú fóliu. Do lišty sa upína rúrka pre podlahové vykurovanie. Má však jednu veľkú nevýhodu – vykurovacieho hada je možné urobiť len do tzv. meandra a nie do špirály ako pri ostatných systémoch. Výsledný efekt takéhoto položenia je taký, že polovica miestnosti s prívodným potrubím bude mať teplejšiu povrchovú teplotu, než druhá polka so spiatočným potrubím.

 

Posledný a bohužiaľ veľmi používaný systém pre podlahové vykurovanie je s pomocou kari sietí. Častokrát sa nedodržuje minimálny tepelný odpor použitím tepelnej izolácie. Rozostup potrubia je v drvivej väčšine kladený podľa „oka“ kari rohože. 

 

 

 

Navyše samotná rohož nie je zo statického hľadiska potrebná.

Po uložení všetkých vykurovacích okruhov a dodržaní zásad pre montáž je podlaha pripravená na zaliatie buď cementovým alebo anhydritovým poterom. Životnosť kvalitného podlahového vykurovania sa odhaduje na 50 rokov.

 

Investičné a prevádzkové náklady závisia od mnoho faktorov. Každý projekt je nutné posúdiť individuálne a konečné riešenie prispôsobiť požiadavkám investora. Preto určiť cenu za meter štvorcový podlahového vykurovania je nezmysel. Pokiaľ však má investor o podlahové vykurovanie seriózny záujem, firmy ktoré sa jeho predajom zaoberajú ako my mu spracujeme cenovú ponuku na základe konkrétneho projektu bezplatne a spravidla obratom. Stačí poskytnúť pôdorys domu a orientačné želané umiestnenie zdroja tepla a rozdeľovača pre podlahové vykurovanie. 

Prostriedky ktoré sa dajú ušetriť prevádzkovaním podlahového vykurovania závisia hlavne od tepelno-technických vlastností obalových konštrukcií, teplotnej oblasti umiestnenia stavby a od správania sa užívateľov. Oproti bežným radiátorom však môžeme vo všeobecnosti konštatovať, že podlahové vykurovanie nám ušetrí cca 20-25% prevádzkových nákladov.

 

Chladenie pomocou podlahového kúrenia:

 

Pokiaľ je treba do rúrok pre podlahové vykurovanie v podlahe chladenú vodu. Na princípe mierneho chladenia prispieva výkonom 45 W/m2 k pokrytiu tepelnej záťaže a dosahuje tak účinnosť stropného chladenia. Prísne je sledovaná teplota podlahy, kvalitná regulácia zaručuje komfortnú tepelnú pohodu a zabraňuje pocitu chladu na nohy. Riadeným vetraním sa chlad nedrží pri zemi, ale premieša sa so vzduchom v celej miestnosti.

Copyright 2013 - 2024 © Kúrenie, Stropné chladenie, Rekuperácia a Tepelné čerpadlo
Prečo nakúpiť u nás

Sme špecializovaný internetový obchod od roku 2008. Vyznáme sa v problematike daného sortimentu a preto sa zaručujeme za všetky výrobky, ktoré ponúkame od kvalitných, len slovenských dodávateľov. Predstavu ponúkaného tovaru máme veľmi jasnú a nestotožňujeme sa predávať tovar dovezený zo zahraničia, alebo iným spôsobom získaný tovar.  Máme zato, že len kvalitne odvedená práca nás posúva ďalej a len spokojnosť našich zákazníkov je tou najlepšou odmenou. Naši partneri: viessmann, rehau, uponor, herz, pipelife, viega, geberit, brilon, zhender

Quatro - jednoduchý nákup na splátky