Tovar podľa značiek
Úvod Články a oznamyTepelné čerpadlo je budúcnosť dneška

Tepelné čerpadlo je budúcnosť dneška

Tepelné čerpadlá

 

Cena energií sa každým rokom zvyšuje. Dodávky plynu z Ruska sú každým rokom ohrozené i kôli tranzitu cez Ukrajinu. Taktiež drevo už nepatrí medzi komodity ktoré si ľahko a lacno zabezpečíme nahladiec na to že každým rokom stárneme a zdravie máme len jedno.

Tepelné čerpadlo je ekologickým a energetickým zdrojom, ktoré dokáže využiť teplo z prírodného prostredia ako je zem, voda alebo vzduch. Je to zariadenie, ktoré môžeme nazvať hybridom práve preto lebo nim dokážeme  vykurovať, zohrievať vodu, chladiť a dokurovať bazén

Tepelné čerpadlá využívajú akumulované nízkopotenciálové slnečné teplo ktoré sa nachádza v pôde, v podzemnej vode alebo zo vzduchu, ktoré sa za pomoci elektrickej energie kompresera dokážu premeniť na vyššiu teplotnú úroveň a využiť na rôznorodé činnosti. Týmto spôsobom je možne odobrať s prírody 50 až 75% energie, čo tepelné čerpadlo radí na prvé miesto v úspore nákladov za energie. Najdôležitejším faktorom efektívnosti u tepelných čerpadiel je výkonové číslo celosezónne SCOP, ktoré udáva pomer získanej a vloženej energie (t.j. výkonové číslo 4, značí 4kW vyprodukovaného vykurovacieho výkonu na 1kW vloženej elektrickej energie). Výkonové číslo sa spravidla pohybuje medzi 2,5 až 5,5 v závislosti na teplote zdroja tepla a teploty vody na výstupe tep. čerpadla. Tepelné čerpadlo je vhodné pre dodávku tepla všetkých typov budov ako v novostavbe tak aj pri modernizácii, alebo administratívnych budovách hoteloch.

Využitie tepelného čerpadla ponúka ideálnu možnosť pre vykurovanie a využitie primárneho okruhu napr. plošného kolektoru, hĺbkového vrtu alebo studne.  Pasívne chladenie ktoré funguje len so zanedbateľnými prevádzkovými nákladmi pomocou chladu zeme resp. spodnej vody dosiahneme nevídaného komfortu v 21 storočí.

Zdroje tepla:

Zdroj tepla - voda

Tepelné čerpadlo voda-voda odoberá energiu s podzemnej vody (príp. povrchovej vody). Pre svoju celoročne konštantnú teplotu vody (7-12°C), je tepelné čerpadlo voda-voda spomedzi všetkých druhov najúčinnejšie (výkonové číslo > 5). Štandardne sa používa jedna nasávacia a jedna vsakovacia studňa (voda sa po ochladení vypúšťa do podložia), ich vzájomná vzdialenosť je 10 až 15m. Predpokladom využitia tohto systému sú priaznivé hydrogeologické podmienky a dostatočná výdatnosť podzemnej vody. Kvalita spodnej vody musí spĺňať hraničné hodnoty výrobcu, v prípade prekročenia je potrebné z dôvodu čistenia osadiť rozoberateľný oddeľovací výmenník tepla, pred vstupov podz. vody do tepelného čerpadla. Taktiež je dôležité pripraviť rozbor vody čo všetko sa nachádza vo vode aby bol systém čo najlepšie navrhnutý. Samozrejme vysokú účinosť takéhoto zariadenia má za podmienok, kde ponorka nemá vysoký príkon na čerpadle čo v tomto prípade môže ovplyvniť celkovú účinnosť. V zásade je dôležité použiť ponorku s frekvenčným meničom a max. hĺbka vrtu 25 metrov.

Zdroj tepla - zem

Tepelné čerpadlo zem-voda využíva slnečné teplo akumulované v zemi výkonové číslo je 4 až 5. K čerpadlu sa teplo privádza pomocou kolektorov - plastového potrubia, v ktorom cirkuluje nemrznúca zmes. Zemné kolektory sa ukladajú pri plošnom horizontálnom registri do povrchovej vrstvy pôdy, do hĺbky 1,0 - 1,5 m alebo v prípade hlbinného vertikálneho kolektoru do vŕtaných vrtov, hlbokých 70 - 130m (v závislosti od výkonu tepelného čerpadla). Dĺžka zemného kolektoru tepelného čerpadla závisí, najmä na tepelnej strate domu a miestnych geologických podmienkach (zloženie pôdy). Inštalácia plošného kolektoru vyžaduje rozsiahli netienený pozemok, hlbinné vrty vyžadujú minimálny priestor a za ideálnych podmienok je aj výhodná cena samotného vrtu. Najdôležitejšie pri tomto systéme je i obnova akumulácie, kde pri pasívnom chladení cez leto obnovujeme túto energiu. Je to dôležité pre dlhodobú funkčnosť a životnosť celkového primáru.

Zdroj tepla - vzduch

Tepelné čerpadlo vzduch-voda využívajúce exteriérový vzduch k vykurovaniu, príprave teplej vody. Najmenej účinný systém tepelného čerpadla výkonové číslo < 3, ale možnosť inštalácie bez technických obmedzení a menšie investičné náklady. Pri využití najmodernejších technológií je dnes možnosť chladiť tepelným čerpadlom až do teploty vonkajšieho vzduchu -25°C, čo umožňuje využitie aj v našich klimatických podmienkach.

Obzvlášť v nových domoch s dobrou izoláciou proti únikom tepla je riadené vetranie dôležité pre zaistenie správnej vnútornej klímy. V nedostatočne vetraných miestnostiach dochádza k hromadeniu vlhkosti, vzniku pliesní a alergénov. Tepelné čerpadlá vzduch-voda zabezpečujú potrebnú výmenu vzduchu a súčasne využívajú energiou v ňom obsiahnutú. Inštalácii jednotky samotného tepelného čerpadla sa medze nekladú, môže byť inštalovaná tak v exteriéri ako aj vnútri domu, prípadne počas horúcich letných dní môže samotné tepelné čerpadlo aj aktívne chladiť pomocou stropného chladenia alebo fancoilov. 

Copyright 2013 - 2024 © Kúrenie, Stropné chladenie, Rekuperácia a Tepelné čerpadlo
Prečo nakúpiť u nás

Sme špecializovaný internetový obchod od roku 2008. Vyznáme sa v problematike daného sortimentu a preto sa zaručujeme za všetky výrobky, ktoré ponúkame od kvalitných, len slovenských dodávateľov. Predstavu ponúkaného tovaru máme veľmi jasnú a nestotožňujeme sa predávať tovar dovezený zo zahraničia, alebo iným spôsobom získaný tovar.  Máme zato, že len kvalitne odvedená práca nás posúva ďalej a len spokojnosť našich zákazníkov je tou najlepšou odmenou. Naši partneri: viessmann, rehau, uponor, herz, pipelife, viega, geberit, brilon, zhender

Quatro - jednoduchý nákup na splátky